ריהוט קדום אמריקאי ייחודי-כספת הפאי

כספת הפאי של תחילת המאה ה-19 הייתה ארון מטבח מעץ עם כמה מדפים צרים מוקפים בדלתות מצוידות. דלתות נוצרו מחומרים שונים, כולל פח מנוקב, עבודת גריל, מסכים או בד. למרות שהכספת לפשטידה נוצרה כדי להגן על הפינוקים המתוקים מפני מכרסמים וחרקים, הבנייה אפשרה זרימת אוויר. זרימת האוויר הייתה למעשה תכונה חיובית אגבית, שכן היא סייעה להפחית את התפתחות העובש על המזון המאוחסן. עם היעדר קירור מודרני וחומרי מזון משמרים לא הייתה לטבחים דרך אחרת להבטיח את טריות ובטיחות הפשטידות שלהם.

בְּנִיָה

כספת הפאי האמריקאית הסטנדרטית עמדה על הרצפה נתמכת ב-4 רגליים. עם זאת, באזור ההולנדית של פנסילבניה, במהלך המאה ה-18, דגמים תלויים היו פופולריים. כמה כספות לפשטידות מאזור זה נמצאו בעלות הרחבות של עץ עם חורים, ובכך מאפשרות את הגמישות של החלק המונח על הרצפה או תלוי. בדרך כלל, הדלתות מאזור פנסילבניה הולנדית נוצרו מכלי פח שהציגו דפוסים ייחודיים ומעניינים. עד 1830, נפחי פח ייצרו דלתות איכותיות, בעוד שיצרני הארונות שיכללו את מלאכת הכנת ארונות עמידים יותר. מרכז הייצור של ארונות אלו היה קונטיקט.

הבדלים אזוריים

ניתן לזהות את אזור המדינה בו נוצרה כספת לפשטידה לפי סוג העץ המשמש בבנייה.

יצרני ארונות מארצות קרולינה ווירג'יניה השתמשו בדרך כלל בעץ אורן צהוב.

באזור פנסילבניה וניו אינגלנד אורן רך היה העץ המועדף. בטקסס, כספות לפשטידות נוצרו מארז ספרדי. אלה העשויים מדובדבן ומייפל מתולתל נדירים בכל האזורים.

קביעת ערך

עם עתיקות רבות, הרשימה הבאה מספקת את הגורמים שעוזרים לקבוע את הערך והעלות של פריט. עם זאת, הערך הוא לעתים קרובות בעיני המתבונן והעלות באה בעקבות הערך. אף על פי כן, הנה הקובעים העיקריים של הערך.

  • גיל
  • אזור המדינה שבו נוצרו
  • בנייה- לדוגמה, עץ ערמון נדיר יותר מאורן, אלון היה נדיר, צפצפה היה נפוץ
  • בנייה ומורכבות של דלתות – אגרוף פח עם דוגמה מפורטת יעלה יותר מדלתות מוצקות
  • גימורים ייחודיים- צבוע או לא צבוע, הצבעים המועדפים הם אדום, ירוק, זהב
  • מקור – האם ניתן לייחס את היצירה ליצרן ארונות או פחח מסוים, או לאישיות בעלת משמעות היסטורית שבבעלותה היצירה בעת ובעונה אחת

מחירים מומשו

תיעוד של בעלי חנויות בשנות ה-30 של המאה ה-19 מציג כספות לפשטידות פורסמו בין 8.00 ל-12.00 דולר.

2013 עץ ערמון אמריקאי מהמאה ה-19 עם שמונה קופסאות גלגלים וצבע אדום ישן נמכר ב-2300.00 דולר במכירה פומבית.

2013 אמריקאי, מחצית המאה ה-19, עשוי אורן עם צפצפה משנית, דלתות ודפנות פח מחוררות ומגירה תחתונה עם משיכה מעץ הרוויח 645.00 דולר במכירה פומבית.

התקדמות

בסוף המאה ה-19 יוצרו כספות לפשטידות במפעלים. הם כבר לא היו יצירות ייחודיות של יצרני ארונות בודדים. ככל שהמאה התקדמה, הפך האלון לעץ הפופולרי לייצור קופסאות קרח שבהן גוש קרח שימש לאחסון מזון. זה סימן את תחילתו של קירור מוקדם וסיום אחסון מזונות בכספת לפשטידה.

כתיבת תגובה