המקפיאים האמריקאיים וההיסטוריה שלהם

המקפיאים האמריקאיים שכולנו מכירים ואוהבים היום הם השיא של למעלה ממאה וחצי של פיתוח. זה היה בשנת 1857, כי אוסטרלי בשם ג'יימס הריסון יצר את המכונה הראשונה לייצור קרח וכן מערכת קירור. ההמצאה שלו שימשה בתעשיות בירה ואריזת בשר באזור ויקטוריה. שנתיים לאחר מכן, צרפתי בשם פרדיננד קארה הגה עיצוב נוסף בשנת 1859. תכנונים קודמים השתמשו באוויר כנוזל קירור, אך בשיטה חדשה זו התרחב במהירות האמוניה במקום זאת.

מקררי הקליטה הומצאו על ידי בלצר פון פלאטן וקרל מונטרס ב-1922 בשטוקהולם. הם למדו יחד במכון המלכותי לטכנולוגיה כשהם העלו את הרעיון שנלקח אז ברחבי העולם על ידי אלקטרולוקס. הפטנט הראשון על מקרר קומפקטי היה קרל פון לינדה. לפני שפון לינד הגיע עם הדגם המעשי, מקררים היו עניין של שני חדרים עם חלקים מכניים. המדחס והמנוע במרתף או בחדר הסמוך למטבח שבו תיהיה קופסת הקירור לאחסון מזון.

מלבד גודלן של מכונות אלו, היו סיבות נוספות לכך שלא היה מעשי להתקין אחת. העלות הייתה אסטרונומית והרבה מעבר להישג ידו של משק בית ממוצע. עם הרעיון ששימור האוכל שלך יחסוך כסף על בזבוז, לא היה הגיוני לבצע את ההשקעה. באמת, רק מפעלים מסחריים שהיו להם והם שימשו לאחסון מזון לפני היציאה לשוק.

רק ב-1927 הפך השימוש ביחידות הקטנות יותר לפופולריות. ג'נרל אלקטריק ייצרה מקרר מבוסס גופרית דו חמצנית ולמעשה ייצרה למעלה ממיליון עבור הציבור הרחב. עם הדגם הזה הציבור הצליח סוף סוף לקרר את האוכל בבית. יש עדיין דגמים עובדים בסביבה אבל בגלל הסכנה שמגיעה עם דו תחמוצת הגופרית זה לא חוקי למלא אותם מחדש אם הם מתקלקלים.

בשנות השלושים, ל-60% ממשקי הבית בארה"ב הייתה יחידת קירור ביתית, אבל זה היה בשנות השבעים לפני שזה קרה ברחבי אירופה. כעת נעשה שימוש בסגנון זה של המקפיאים האמריקאים ברחבי העולם. העיצוב זה לצד זה ניתן לזיהוי מיידי שכן רבים מגיעים עם מתקן קרח בחזית. זה היה בשנות הארבעים שמקפיאים נפרדים זכו לפופולריות אבל הייצור ההמוני לא היה מיידי. זה היה לאחר תום מלחמת העולם השנייה שהם היו ביותר ויותר משקי בית. קליטת העמים במערכת ההקפאה העמוק הנפרדת נעזרה בהתקדמות בהפשרה שהייתה כעת אוטומטית.

בימינו, מקררים נמצאים בכל בית והם מגיעים קטנים מספיק כדי פשוט לצנן חבילת בירות. חלקם שנמצאים בפיתוח אפילו יעקוב אחר מה שאתה מוציא ומשתמש וייצור את רשימת הקניות שלך. לאחר מכן ניתן להפעיל את הרשימה ולהזמין את האוכל ולהעביר אותו מהסופרמרקט המקומי שלך. כל הדברים האלה בצנרת והחידושים החדשים הופכים לזמינים מדי יום, כך שהדור הבא של המקררים יהיה יותר מאשר רק אחסון מזון קר.

כתיבת תגובה