המקור של שירי חג המולד

המסורת של שירי חג המולד קיימת כבר הרבה מאוד זמן. זוהי מסורת שאנשים רבים אוהבים, צעירים ומבוגרים כאחד. זוהי דרך להפיץ את רוח החג מבלי להוציא הרבה כסף. זוהי גם דרך לרומם את רוחם של אלה שלא יכולים לצאת ולהסתובב במהלך תקופת החגים, כמו אלה המרותקים לבתי אבות. שירי חג המולד משמשים גם כדרך לגייס כסף לארגוני צדקה במהלך תקופת החגים. איך התחילה מסורת מחממת לב שכזו? ובכן, התשובה לכך היא מעט מעורפלת.

יש האומרים ששירי חג המולד התחילו במקור על ידי קבוצות של גברים ונערים שיכורים שחיפשו נדבה. הם היו הולכים מבית לבית שרים שירי עם או שירי שתייה מסורתיים בתמורה לכסף או למשקה. אמנם לא ידוע אם זה באמת קרה, אבל אין זה סביר שהשירה, כפי שאנו מכירים אותה, מקורה במעשה שהיה כל כך אנוכי.

עוד תיאור של מקור מזמורי חג המולד כולל ילד קטן בשם קרול פולס. קרול דווחה לכאורה כנעדרת מלונדון ב-1888, במהלכה הרוצח הסדרתי ג'ק המרטש היה חופשי. זו הייתה סיבה גדולה לדאגה למשפחה וחברים של הילדה הקטנה, כמו גם לאלה שחיפשו אותה. האגדה מספרת שאלו שחיפשו את הילדה הקטנה היו שרים שירי חג המולד כשהם הולכים בית לבית, דופקים על כל דלת. הם עשו זאת במאמץ להקל על התושבים המודאגים ולהראות שמסיבת החיפוש לא התכוונה לפגוע בהם. אומרים ששירי חג המולד נמשכו מאותה תקופה. התיאור הזה די הוכח כמיתוס מכיוון שסיפור צ'ארלס דיקנס, מזמור חג המולד, שנכתב 50 שנה קודם לכן, מספר על אנשים שעוברים מדלת לדלת ושרים שירי חג המולד.

התיאור האמין ביותר על מקורות מזמורי חג המולד מתרחש באנגליה בשנות הארבעים של המאה ה-20. לאחר שהנסיך אלברט מגרמניה התחתן עם ויקטוריה מאנגליה, האיכרים האנגלים היו להוטים לרצות ולהרשים את משפחת המלוכה הטרייה הנשואה. לאחר שקרא בעיתון שהנסיך אלברט נהנה מאוד ממזמורי חג המולד, האיכרים התחילו לסדר לו איתם סרנדות. קרולינג היא מסורת מאז. אומרים שהמתודיסטים והלותרנים הביאו גרסה מתוקנת של מסורת זו לאמריקה. המסורת האמריקנית של מזמורי מזמור כרוכה במזון ושתייה למטיילים המטיילים לאחר שהתקבלו בברכה לבתים שבהם הם עברו סרנדה.

למרות שאיננו יודעים בוודאות כיצד החלו שירי חג המולד, זוהי מסורת שעדיין אהובה על רבים. זוהי דרך מחממת לב לתת לאנשים לדעת שאתה חושב עליהם. זה גם נוטה לעורר את רוח חג המולד אצל אלה שמקשיבים.

כתיבת תגובה